Typy šampaňských vín
CHAMPAGNE BRUT
Tato šampaňská vína jsou perfektní jako aperitiv nebo jen pro potěšení. Konzumace je vhodná v průběhu celého dne. Radost udělají ale i při různých příležitostech. Víno bývá většinou tvořeno vícero odrůdami z několika ročníků. Můžeme ale narazit i na čisté Blanc de Noirs či Blanc de Blancs. Obsah cukru je méně než 12g na litr.
CHAMPAGNE DEMI-SEC
Obecně byla sladší vína velmi oblíbená v minulosti. Dnes se prosazuje trend sušších vín, kde extrémem je Brut Nature. Demi-sec se zvláště hodí ke sladším pokrmům, převážně k dezertům. Obsah cukru je od 32g do 50g na litr.
CHAMPAGNE DOUX
Jedná se o nevídanou podobu šampaňského, které slouží jako dezertní víno.
Obsah cukru je více než 50g na litr. Příkladem je raritní Trilogie 1995 od
Jeana-Pierra Fleuryho, kdy výjimečné Millésime 1995 vyrobil ve variantách Extra Brut, Brut a Doux.
CHAMPAGNE BLANC DE BLANCS
Blanc de Blancs značí použití pouze bílých hroznů (
Chardonnay,
Pinot blanc). Tato vína vyjadřují jemnost a eleganci; nechybí jim však živost. Blanc de Blancs se hodí k pokrmům ze sladkovodních ryb, plodům moře i korýšům.
CHAMPAGNE BLANC DE NOIRS
Blanc des Noirs je specifické šampaňské víno vyrobené pouze z modrých hroznů (odrůdy
Pinot noir a Pinot meunier či jejich kombinace). První dodá vínu sílu a druhá ovocný charakter. Obecně je snadnější nalézt 100% Pinot noir než Pinot meunier. Blanc des Noirs je charakterní víno s pevným tělem, jež je vhodné podávat k bílým i červeným masům a také k výraznějším sýrům.
CHAMPAGNE MILLÉSIMÉ
Ročníková šampaňská vína jsou vyráběna pouze v některé roky, které byly pro vinnou révu výjimečně příznivé. Toto kvalitní víno zcela reprezentuje charakter terroir a je vhodné k výjimečným příležitostem. Champagne Millésimé je často velmi silné a někdy i značně vinné. Jeho postupné zrání mu umožňuje spojení i s natolik výraznými jídly jako je kanec na švestkách a houbách.
CHAMPAGNE ROSÉ
Šampaňské rosé je slavnostní víno určené především k potěšení. Jeho ovocné a gurmandské aroma je možné vychutnat i k nepříliš sladkým dezertům především z červeného ovoce nebo například k předkrmům z lososa. Z našeho pohledu zajímavější rosé jsou vyráběna tradiční metodou, tzn. macerací. Takto vyrobená vína jsou nazývána "Rosé de Saignée". Tato metoda je ovšem značně náročná, a proto pouze necelých 5% celkové produkce všech champagne rosé ve Francii je takovýmto způsobem vytvořeno. Většina champagne rosé je vyrobena přimícháváním červeného vína.